0328 814 83 00

Monitör Tamiratı

CRT monitörlerden koltuğu devralan LCD teknolojisi hergün gelişmektedir.Bizde bu videolarımızda LCD monitörlerin nasıl çalıştığından başlayarak arıza durumlarında neler yapılması gerektiğine kadar hepsini inceleyeceğiz.

Likit kristal 1888 yılında Avusturyalı bitkibilimci Fredreich Rheinizer tarafından keşfedildi. Sabunlu suya benzeyen bu yarı katı yarı likit madde 1960'lı yılların ortalarında farklı bir özelliği ile ön plana çıktı.

Dışardan verilen bir elektrik akımımile uyarıldığında likit kristaller, üzerinden geçen ışığın özelliğini değiştirebiliyordu.

TFT LCD iki cam tabaka arasında likit kristal ile doldurulmuş sandviç benzeri bir yapıya sahiptir.

Bir tarafta rengi oluşturan renk filtreleme camı, diğer tarafta ise TFT camı mevcuttur. Renk filtreleme camı arasındaki voltaj farkına göre likit kristaller hareket ederler. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda farklı oranda ve parlaklıkta renkler gözümüze ulaşır.

Videolarımızda ilk olarak LCD ve CRT monitörlerde kullanılan teknolojileri ve çalışma mantığını ayrıntılı olarak göreceksiniz, bu anlatımlarda görüntünün LCD ekran kartımızdan çıkıp LCD monitörde oluşmasına kadar bütün aşamaları izleyeceksiniz sonrasında LCD ve CRT monitörleri karşılaştırarak aralarındaki farkları artıları eksileri değerlendireceğiz. Tanıtım ve karşılaştırma işlemlerini bitirdikten sonra LCD monitörler içindeki parçaları tek tek inceleyerek hangi işlere yaradığını ve arıza durumunlarında ne gibi hatalarla karşılaşacağımızı bunların çözümlerini öğreneceksiniz
osmaniye web tasarım